Kurs przeznaczony jest dla osób chcących poszerzyć swoje wiadomości oraz praktyczne umiejętności w zakresie doboru soczewek kontaktowych. Uczestnikami kursu mogą być: absolwenci kierunku optometria lub osoby posiadające kwalifikacje technika optyka, ortoptystki, tytuł mistrza w zawodzie technik optyk lub doświadczenie w pracy w salonie optycznym. Kurs obejmuje 50 godz. zajęć podzielonych po połowie na część teoretyczną i praktyczną.
Część teoretyczna
Część teoretyczna obejmuje:
- Techniki obserwacji w lampie szczelinowej: budowa, działanie i zastosowanie lampy, kalibracja, rodzaje oświetlenia.
- Soczewki kontaktowe: charakterystyka soczewek, podział ze względu na materiał, kwalifikacja pacjenta, dopasowanie i ocena dopasowania soczewek.
- Przedni odcinek oka: zmiany na powiekach i brzegach powiek, zmiany spojówki, film łzowy, zmiany w rogówce.
Część praktyczna
Część praktyczna to ćwiczenia na stanowisku z użyciem lampy szczelinowej z torem wizyjnym.
Po zakończeniu kursu uczestnik będzie posiadał wiedzę na temat budowy i funkcji lampy szczelinowej (biomikroskopu), wszystkich typów soczewek kontaktowych miękkich pod względem ich budowy i właściwości. Słuchacz samodzielnie dokona oględzin przedniego odcinka oka przy użyciu biomikroskopu z zastosowaniem wszystkich technik obserwacji i oceni prawidłowo przedni odcinek oka pod kątem aplikacji soczewek kontaktowych.
Zajęcia odbywają się w formie zjazdów weekendowych, dwu – lub trzydniowych.
Warunkiem ukończenia kursu jest obecność na co najmniej 80 % zajęć, aktywny udział w zajęciach oraz pozytywne zaliczenie procedury: badanie w lampie szczelinowej.
Kurs prowadzi optometrysta posiadający kwalifikacje z zakresu optometrii klinicznej oraz doświadczenie zawodowe w pracy z pacjentem.
Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymują zaświadczenie zgodne z wymogami Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (t.j. Dz. U. 2023 r., poz. 2175).
Lampy szczelinowe (biomikroskopy) zaliczane są do podstawowych narzędzi diagnostycznych w praktyce okulistycznej oraz optometrycznej, używanych w celu badania struktur oka, wykrycia ewentualnych zmian oraz postawienia diagnozy. Lampy szczelinowe składają się ze źródła światła oraz biomikroskopu. Światło w postaci rozproszonej lub przez wąską szczelinę kierowane jest na gałkę oczną. W skład lamp szczelinowych wchodzą także filtry. Filtr do redukcji natężenia światła, filtry barwne, kobaltowoniebieskie, czy bezczerwienny. Poprzez stosowanie filtrów stwarzają się dodatkowe możliwości badania. Lampę szczelinową wyposażyć można w dodatkowe części, najczęściej aparat fotograficzny, który pozwala dokumentować zmiany chorobowe oraz tonometr aplanacyjny, dzięki któremu możliwe jest mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Badania wzroku lampą szczelinową to rutynowe działania, pozwalające zdiagnozować błędy widzenia oraz skutecznie im zaradzać. Czas badania jest krótki, a otrzymywane wyniki wysokiej jakości. To podstawowe narzędzie diagnostyczne ze względu na swoją wszechstronność, możliwość obserwacji zmian patologicznych pod różnymi kątami i w różnych konfiguracjach oświetlenia oraz możliwościami konfigurowania urządzenia z osprzętem dodatkowym.