Kurs refrakcji I, II i III stopnia

Kurs refrakcji I, II i III stopnia

Kurs pierwszego stopnia jest kursem doskonalącym, przeznaczonym dla osób posiadających kwalifikacje w zawodzie technik optyk, ortoptystka, optyk okularowy lub co najmniej 2 – letnie doświadczenie zawodowe.

Kurs I stopnia obejmuje:

  1. podstawy optyki geometrycznej
  2. podstawy anatomii i patofizjologii narządu wzroku
  3. wyposażenie gabinetu optometrycznego
  4. dokumentacja w gabinecie optometrycznym
  5.  podstawy refrakcji – pojęcia, wady i korekcja wad refrakcji

Kurs I stopnia trwa 50 godzin

Po zakończeniu I stopnia, uczestnik kursu będzie posiadał wiedzę na temat budowy i funkcji oraz patofizjologii oka, wad wzroku i sposobu ich korekcji. Słuchacz samodzielnie dokona pomiarów układu wzrokowego oraz zinterpretuje otrzymane wyniki, potrafi posłużyć się specjalistycznym  sprzętem w gabinecie optometrycznym,  określi funkcję narządów dodatkowych oka oraz rozróżni ich podstawowe jednostki chorobowe.

Warunkiem udziału w kursie II stopnia jest spełnianie wymagań określonych dla stopnia I oraz posiadanie niezbędnej wiedzy i umiejętności z zakresu kursu I stopnia. W kursie refrakcji II stopnia może uczestniczyć osoba, która ukończyła kurs refrakcji I stopnia lub studia podyplomowe z optometrii.

Kurs II stopnia obejmuje:

  1. metody badania wad refrakcji i zasady doboru optycznej korekcji wzroku
  2.  badanie i korekcja prezbiopii
  3.  badanie refrakcji oraz ustalanie korekcji obuocznej za pomocą foroptera
  4. zaburzenia widzenia obuocznego
  5. korekcja pryzmatyczna

Kurs II stopnia trwa 50 godzin

Po zakończeniu II stopnia, uczestnik kursu będzie posiadał wiedzę na temat widzenia obuocznego oraz samodzielnie dokona pomiarów układu wzrokowego wykorzystując w tym celu określone procedury badań. Potrafi samodzielnie interpretować otrzymane wyniki oraz diagnozować zaburzenia widzenia obuocznego. Słuchacz samodzielnie będzie posługiwać się specjalistycznym  sprzętem w gabinecie optometrycznym, oraz zastosuje odpowiednie testy do badania, w celu zdiagnozowania dysfunkcji narządu wzroku.

Warunkiem udziału w kursie III stopnia jest spełnianie wymagań dla stopnia I oraz opanowanie wiedzy i umiejętności diagnozy układu wzrokowego oraz doboru korekcji okularowej z zakresu kursu I i II stopnia.

Kurs III stopnia obejmuje:

  1. metody badania wad refrakcji i ich korekcja
  2.  heteroforie – badanie i sposoby korekcji
  3. heterotropie – badanie i sposoby korekcji
  4. podstawy kontaktologii
  5. ocena przedniego odcinaka oka w lampie szczelinowej

Kurs III stopnia trwa 50 godzin

Po zakończeniu III stopnia, uczestnik kursu wykorzystuje wiedzę z zakresu widzenia obuocznego, rozróżnia heteroforie i heterotropie oraz zna metody ich pomiaru, diagnozuje przyczyny dysfunkcji widzenia w oparciu o przeprowadzony wywiad z pacjentem, interpretuje otrzymane wyniki zależności akomodacji i konwergencji, posługuje  się lampą szczelinową, zna wszystkie techniki obserwacji,ocenia przedni odcinek oka oraz prawidłowo kwalifikuje pacjenta do noszenia soczewek kontaktowych, posiada wiedzę na temat soczewek kontaktowych, dobiera soczewki na podstawie otrzymanych wyników refrakcji.

Łączna liczba godzin przeznaczona na trzy stopnie wynosi 150 godzin. Godzina zajęć jest godziną dydaktyczną, trwającą 45 min.

Kurs obejmuje wiadomości teoretyczne oraz zajęcia praktyczne w pracowni szkolnej.

Zajęcia na każdym stopniu będą realizowane w czasie weekendowych zjazdów – dwu- lub trzydniowych (po 8-9 godzin dydaktycznych w każdym dniu zajęć) – wymagana obecność na co najmniej 40 godzinach zajęć na każdym stopniu.

Prowadzący kurs jest optometrystą posiadającym doświadczenie zawodowe w pracy z pacjentem oraz doświadczenie w prowadzeniu szkoleń/kursów z w/w tematyki.

Po każdy  stopniu kursu odbywa się egzamin wewnętrzny, a uczestnicy otrzymują zaświadczenia, zgodne
z wymogami Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (t.j. Dz. U. 2023 r., poz. 2175).